Staff and Posts of Responsibility

Senior Leadership Team

Dee Bleach - Headteacher

Adam Stock - Deputy Head

Heba Al-Jayoosi - Assistant Head

Leadership Team

Ben Jones - EYS Phase Leader

Teresa Ward KS1 Phase Leader

Phoebe Ransom LKS2 Phase Leader

Katy Jewell - UKS2 Phase Leader

Admin Staff

Amena Begum - Office Manager

Anisha Ahmed - Admin & Attendance

Anne Healy - Resources and Library (PT)

Kasey Bolton - Receptionist (PT)

Buildings & Premises

Carl Ludlow - Premises Manager

Curriculum Leaders & Teaching Teams

Dee Bleach - Teaching & Learning, Curriculum Lead

Adam Stock - Assessment & Staff Development Lead, Maths & P.E. Team

Heba Al-Jayoosi - Inclusion & Research Lead & Science Team

Teresa Ward - Class Teacher –KS1 Phase Leader & English Lead

Katy Jewell - Class Teacher -UKS2 Phase Leader & Maths Lead

Ben Jones - Class Teacher –EYS Phase Leader, Creative Arts Lead, Curriculum & Research Team

Phoebe Ransom - Class Teacher – UKS2 Phase Leader & Science Lead

Kalshuma Begum - Class Teacher – (PT) Computing Lead

Josephine Hine - Class Teacher –History lead & Humanities Team

Patrick Jensen - Class Teacher –Design and Technology Lead

Johura Begum - Class Teacher –Computing Team

Sally Yumoto - Class Teacher –NQT Science team

Amelia Lowe Class Teacher – NQT Computing Team

Jon Daniels Class Teacher – P.E. Lead

Nicola Cush-Etter Class Teacher – Inclusion Team

Kate Lowe Class Teacher – Pupil Premium Lead, P4C and English Team

Sirajul Choudhury - Support Teacher (PT) Humanities & Mayflower Citizens Lead

Rosie de Vekey - Support Teacher (PT) Inclusion Team Well-being Lead

Helen Ellis - Support Teacher (PT) Pupil Voice Lead School Ambassadors & Eco Warriors

Angie Davis - Support Teacher (PT) & Creative Arts Team

Terri Howarth - Support Teacher (PT) Parental Engagement Lead

Fiona Elwin - Reading Recovery (PT) DSR Lead & English Team

School Based Trainee Teachers

Laura Garrard - School based trainee teacher Letta

Tommy Coulson - School based trainee teacher Letta

Amal Botan - School based trainee teacher Letta

Tesslove Arthur School based trainee teacher LDBS

School Based Support Staff

Shahana Salim - Higher Level Teaching Assistant (PT) P4C Team

Kirsty Miah - Higher Level Teaching Assistant Inclusion Team

Farhad Uddin - Higher Level Teaching Assistant (PT) Maths Team

Shipli Begum - Cover Supervisor

Glyn Bevan - Learning Mentor, PATHS Partner

Marcia Phidd - Teaching Assistant & Breakfast Club Lead

Dawn Martin - Teaching Assistant & Play Leader

Sue Stephen - Teaching Assistant

Kulsuma Begum - Teaching Assistant

Shahnaz Begum - Teaching Assistant

Salama Khatun - Teaching Assistant

Tara Dadzie - Teaching Assistant

Runa Begum - Teaching Assistant

Megan Walsh - Teaching Assistant

Fadumo (Fatima) Sheekh Teaching Assistant

Geraldine Hamilton - Teaching Assistant

Margaret Jones - Teaching Assistant

Yasmin Ahmed - Teaching Assistant

Zarin Choudhury - Teaching Assistant

Shaminoor Rahman - Teaching Assistant

Sam Edney - Teaching Assistant (PT)

Muserat Ghaffer - Teaching Assistant (PT)

Shumi Haq - Teaching Assistant (PT)

Sabida Begum - Teaching Assistant (PT)

Alicia Salinas Valenzuela Teaching Assistant (PT)

Lunchtime Assistants

Rosemary Waterhouse Breakfast Club & Lunchtime Assistant

Rayhana Qureshi - Breakfast Club & Lunchtime Assistant

Laila Ferdaoui - Lunchtime Assistant

Rukshana Ghaffar - Lunchtime Assistant

Shepa Begum - Lunchtime Assistant

Karen Camillire - Lunchtime Assistant

Shakara Khatun - Lunchtime Assistant

Jasmin Choudhury - Lunchtime Assistant

Nafina Kamara Lunchtime Assistant

Yeasmin Begum Lunchtime Assistant

Dawn Martin - Teaching Assistant & Play Leader

Kirsty Miah - Higher Level Teaching Assistant

Farhad Uddin - Higher Level Teaching Assistant (half hour lunch cover)

Glyn Bevan - Learning Mentor (half hour lunch cover)

Tara Dadzie - Teaching Assistant (half hour lunch cover)

Runa Begum - Teaching Assistant (half hour lunch cover)

Megan Walsh - Teaching Assistant (half hour lunch cover)

Yasmin Ahmed - Teaching Assistant (half hour lunch cover)

Zarin Choudhury - Teaching Assistant (half hour lunch cover)

Support Staff

Mary-Anne Bamfo - Extended Schools Social Worker

Emdad Rahman - Attendance Welfare Officer

Amy Crick - Speech and Language Therapist

Jesse Kaplan - Occupational Therapist

Cathy Squires Hughes - Play Therapist

Shajan Hekim - Librarian

Staff on Maternity Leave

Rosie Houston - Support Teacher (PT) Parental Engagement Team (returns January 2020)

Nadia Begum - Class Teacher

Secondment

Rita Bach - Class Teacher

Accelerated Reader

"The wide-ranging curriculum is rich and carefully planned. It is fun and inspires pupils to learn consequently, pupils achieve consistently high standards."

- Ofsted, 2017